Her Beş Kişiden Biri Alerjiden Şikayetçi!

Türkiye'de alerjik nezle görülme sıklığının yüzde 10-20, bronşial astımın yüzde 8-10, atopik dermatitit yüzde 5-10, besin allerjisinin ise yüzde 5 oranında olduğu bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Allerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan, "8 Temmuz Dünya Alerji" Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, dünya genelinde alerjik hastalıkların her geçen gün daha fazla insanı etkilediğini söyledi.

Dünyada yaklaşık 66 milyon kişinin alerjik rinit (allerjik nezle, saman nezlesi) hastalığından etkilendiğini ve ilkbahar, erken yaz döneminin bu kişiler için çok zor geçtiğini anlatan Sapan, yine dünya genelinde yaklaşık 150 milyon kişinin astımlı olduğunun tahmin edildiğini kaydetti.

Sapan, ayrıca birçok insanın atopik dermatit (alerjik egzema), kurdeşen, besin, ilaç ve böcek sokması alerjisi gibi) birçok değişik alerjik hastalıktan yakındığına dikkati çekerek, Türkiye'de alerjik nezle görülme sıklığının yüzde 10-20, bronşial astımın yüzde 8-10, atopik dermatititin yüzde 5-10, besin alerjisi sıklığının ise yüzde 5 olduğunu bildirdi.

"Türkiye'de her 4-5 kişiden birinde bir alerjik hastalığa ait yakınmalar bulunmaktadır" diyen Sapan, çocuklarda en sık görülen kronik hastalığın ise astım olduğunu vurguladı.
Sapan, alerjik olayların başlamasında genetik faktörlerin yanı sıra çevresel etkenlerin de önemli rolü bulunduğuna değinerek, kişilerde alerjik duyarlılığın önlenmesi için özellikle hamilelik dönemi ve erken çocukluk çağında sigara dumanıyla temasın engellenmesinin çok önemli olduğunu bildirdi.

Ev ortamında nemin azaltılması ve hava kirliliğiyle mücadele edilmesinin alerjilerin önlenmesi için gerekli olduğunu kaydeden Sapan, "Bebeklere en az 4-6 ay boyunca sadece anne sütü verilmelidir. Ailesinde alerjik hastalıklar bulunan ve alerji riski yüksek olan çocukların, ev tozu akarları, hamam böceği, evcil hayvanlar gibi allerjenlerle teması engellenmelidir" dedi.

Kaynak:A.A