Bionano Hürriyet Gazetesi Haberi

TÜRKİYE’deki astım hastalarının sayısı 7.5 milyonu, astımlı çocuk sayısı ise 1.5 milyonu buluyor. Henüz yılda 14 bin adet ürün satabilen sektör, fiyatları 175 YTL ile 1.200 YTL arasında değişen hava temizleme cihazları pazarının önümüzdeki dönemde hızlı büyüyeceğine inanıyor.

TÜRKİYE’de 1.5 milyonu çocuk toplam 7.5 milyon astım hastası bulunuyor. Ancak astım hastaları için son derece önemli olan hava temizleme cihazları pazarı yolun başında. Henüz Türk tüketicisi tarafından yeterince tanınmayan ’hava temizleme cihazları’ pazarının önümüzdeki dönemde hızlı büyümesi bekleniyor. Türkiye’de ilk kez sekiz yıl önce pazara sunulan ve çoğunlukla astımlı hastaların kullandığı hava temizleme cihazlarına olan talebin henüz arzulanan seviyede olmadığını belirten firma yetkilileri, 20 firmanın 40 farklı ürünle faliyet gösterdiği pazarda, yıllık satış adedinin 14 bin adet olduğunu, pazar hacminin ise 3 milyon YTL civarında bulunduğunu söylüyorlar. Sözkonusu cihazların fiyatları 175 YTL ile 1200 YTL arasında değişiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 160 milyon astım hastası var. Bunun 7.5 milyonu Türkiye’de yaşıyor. Türkiye’de bulunan astım hastalarının 6 milyonunu yetişkinler, 1.5 milyonunu da çocuklar oluşturuyor. Hastalığı, en fazla tetikleyen etken ise hava kirliliği, duman, toz ve kuru hava oluyor. Dünyada ölümlere neden olan hastalıklar arasında dördüncü sırada bulunan ’Kronik Obstrüktif Akciğer Hastaları’nın (KOAH) Türkiye’deki sayısı da 3 milyonu buluyor.

FİYAT FARKI: Arkadaşımız Meltem Kara’nın yaptığı araştırmaya göre, artık bu cihazlar sadece havadaki zararlı maddeleri yok etmekle kalmıyor, özel filtre sistemleri sayesinde havanın nemlenmesini, aroma tabletleriyle de ortamın kötü kokulardan arınmasını sağlıyor. Bu cihazlar, ofis ve sigara odaları gibi kapalı alanların yanısıra yoğun bakım üniteleri ve ameliyathane gibi hassas ortamlarda da kullanılıyor. Bu ürünler, bakteri, virüs, küf, mantar, duman, toz, ter gibi kötü kokuları da kolayca yok ediyor.

GÜNDE 23 BİN NEFES: Günde ortalama 23 bin kez içimize çektiğimiz havayı, radon, azot, formaldehit başta olmak üzere 2 bine yakın madde kirletiyor. Bu maddeleri temizlemekte kullanılan hava temizleyicilerde oluşan fiyat farkında içerdiği filtreler etkili oluyor. Bu ürünler 5 metrekareden 200 metrekareye kadar uzanan alanlarda etkisini gösteriyor. Hava temizleme cihazları için toplam 6 farklı filtre kullanılıyor. Bunlardan ön filtreler, ortamdaki büyük tozları çekiyor. Elektrostatik filtreler, uçuşan tozları emerken, iyonlaştırıcı filtreler de havaya negatif iyon göndererek, pozitif iyonlarla çarpışmasını sağlıyor. Aktifkarbon filtreler ise kötü kokuları etkisiz hale getirirken, tüm hava temizleme cihazlarında bulunan hepa filtre, tozların yüzde 90’ını yok ediyor.

En çok talep, oda temizleyen ürüne

HAVA temizleme cihazlarında en fazla talep gören ürün grubunu yüzde 56’lik payla 40 metrekare alana kadar etki edebilenler oluşturuyor. Bunu izleyen ürün ise yüzde 23’le otomobil havasını temizleyenler oluyor. Elbise dolapları, buzdolapları ve kütüphanelerde kullanılan ürünlerin satışlardaki payı yüzde 15 olurken, ayakkabı temizleyenler, yüzde 6’yla son sırada yer alıyor.

Ders performansı artıyor sınıflarda kullanılmalı

YORK hava temizleme cihazlarının ithalatçısı Bionano’nun ortaklarından Ergün Divrikli, hava temizleme cihazlarının en fazla okullarda sınıflarda kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor. Divrikli, "2005 yılında Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre havalandırılmış ortamda ders yapan öğrencilerin öğrenme performansları iki kat artıyor" dedi.

11.Mart.2007 - Hürriyet Gazetesi

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/6102116.asp?yazarid=18