Çocukluk çağı alerjilerinden korunun

Alerji nedir? DR.Gökçe Baslo yaygın olarak bulunan alerjenlere karşı ( ev tozu, polen, bazı gıdalar, gıda katkı maddeleri, kedi – köpek tüyü vb. ) duyarlı bireylerin gösterdiği abartılı reaksiyondur. Alerjik hastalıklarda genetik faktörler büyük rol oynamaktadır. Anne veya babadan birisi alerjik ise çocukta alerjik hastalık görülme riski % 40 iken, hem anne hem baba alerjik ise bu oran % 70’lere çıkmaktadır.

Dr. Gökçe Baslo Astım, saman nezlesi, ürtiker bahar mevsiminde en sık görülen alerjik hastalıklardır. Bu hastalıkların başlıca belirtileri öksürme, nefes tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma, gözlerde ve burunda kaşıntı, göz altında halka oluşumu, ciltte kızarma ve kaşıntıdır.

Dr. Gökçe Baslo Bahar alerjileri sıklıkla polen, çimen ve yabani otlara karşı gelişir. Bu kişiler yılın diğer mevsimlerinde önemli bir sorun yaşamazlar. Her yıl belirli aylarda ( özellikle ilkbahar ve sonbahar ) tekrarlayan şikayetlerle başvururlar.

Dr. Gökçe Baslo Çok küçük yaşlarda en sık görülen alerji türü besin alerjisidir. Başta inek sütü, yumurta olmak üzere buğday, soya, fıstık alerjileri sık görülmektedir. Daha büyük çocuklarda ise en sık, alerjik astım ve nezleye rastlanmaktadır. Bu hastalıklara çoğunlukla ev tozu akarları sebep olmaktadır. Ev tozu akarlarına bağlı alerji durumunda hastanın şikayetleri çoğunlukla yıl boyunca devam etmektedir. Ayrıca günümüzde kedi – köpek alerjileri de görülmektedir.

Dr. Gökçe Baslo
        • Yatak, yastık, yorgan anti – alerjik kılıflarla kaplanmalı
        • Nevresimler haftada bir, 60 derecede yıkanarak temizlenmeli.
        • Yataklar ayda bir ters çevrilmeli.
        • Halılar kaldırılmalı, tüylü oyuncaklar ve kumaş kaplı eşyalar yatak odasından uzaklaştırılmalı.
        • Yatak odası sık sık havalandırılmalı.
        • Mümkünse odada hava temizleme cihazı kullanılmalı ve havalandırma sistemine filtre takılmalı.
        • Hava nem oranı % 45 – 50’den fazla olmamalı, gerekirse nem alma cihazı kullanılmalı.

Dr. Gökçe Baslo Alerji öyküsü olan ailelerin bu önerilerin hepsini uygulamasında yarar var. Ancak tüm anne ve babaların en azından nevresimleri haftada bir yıkamaya, yatakları ayda bir ters çevirmeye özen göstermeleri gerekir.