Hava Kirliliği Kısırlık Yapıyor

Sağlık bakanlığı verileri Türkiye'de iki milyon kişinin kısır olduğunu,150 Milyon kişinin tedavi için beklediğini ve Türkiye'de kısırlığın giderek arttığını ortaya çıkarttı.
Bakanlıktan ruhsatlı tüp bebek merkez sayısının 84 olduğu belirtildi.Bebek sahibi olamamanın en önemli nedenleri arasında çevresel faktörler,sigara kullanımındaki artış ve kullanım yaşının özellikle bayanlarda düşmesi 'çikolata kist' olarak adlandırılan kadın hastalıklarının sayısında ve görülme sıklığında görülen artış gösterildi.

Hava Kirliliği Spermleri Etkiliyor

Bu güne kadar hava kirliliğinin astım krizlerine ve KOAH alevlenmelerine neden olduğunu, bronşit, zatürree gibi solunum yolları enfeksiyonlarının oluşumuna zemin hazırladığını, akciğer kanseri için risk yarattığını,kalp ve damar hastalıklarına yol açtığını... biliyorduk.Ama meğer hava kirliliğinin sağlığımız  üzerine olan olumsuz etkileri sadece akciğer ve kalbimizle sınırlı değilmiş.

Çünkü son yıllarda yapılan araştırmalar hava kirliliğinin, zamanından erken doğumlara,bebeklerin düşük tartılarla dünyaya gelmelerine ani bebek ölümlerine ve hatta kısırlığa neden olduğunu gösteriyor.

Kurşunlu benzinin yaygın olarak kullanıldığı Peru'da yapılan bir araştırmada trafik polisleride sperm kalitesi ile kan kurşun düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiş.Kanlarındaki kurşun miktarı daha yüksek olanlarda sperm hareketliliği,konsantrasyonu ve toplam sayıları daha düşük bulunmuştur.

İtalya'nın Napoli şehrinde genç ve orta yaşlılardaki otoyol gişe memurları üzerinde yapılan araştırmada ise,bu kişilerin sayıları normal olmasına karşılık,spermlerinin güçsüz olduğu, öne doğru ilerlemelerinin ve hareketliliklerinin normalden az olduğu belirlenmiştir.Gişe memurlarının yüksek düzeyde kükürt dioksit vekoarbon monoksite maruz kalmalarına,rağmen spermlerle ilgili bu olumsuzlukların azot oksit ve kurşundan kaynaklandığı ileri sürülmüştür.

Prof.Dr Ahmet Rasim Küçükusta Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi

Kaynak:http://haber.mynet.com/MynetOzel/Health/health.asp?saglik=GuncelTip&ID=223