Sınıflar Sokaklardan Daha Kirli

MHA/PARİS

Yapılan çevresel sağlık araştırmalarına göre çocukların bulunduğu sınıflar, sokaklardan daha kirli.

İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Fransa'da yapılan içerideki çevre sağlığı araştırmaları kamuoyuna sunuldu. Araştırmaya göre iyi havalandırılamayan sınıflarda çocukların dışarıya göre daha fazla kirli bir ortamda bulunduklarına dikkat çekildi.

Sınıflardaki hava kirlilik oranının daha yüksek olduğunun belirtildiği araştırma sonuçlarında, bu kirliliğin öğrencilerin performansını etkilediği kaydedildi.

Uzmanlar bu kirliliğin "sick building syndrome" olarak adlandırdıkları, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı gibi sağlık sorunlarına yol açtığını belirtiyor.

Kötü kalitedeki havanın aynı zamanda alerji ve astıma da yol açabileceğini belirten uzmanlar, öğrencilerin performanslarını ise "dikkatsizlik vb." şeklinde direkt olarak etkilediğini kaydediyor.

Performans düşüyor

Danimarka'da 2003–2005 yılları arasında kötü ve sürekli yenilenen hava ortamında öğrencilerin performansları üzerine bir araştırma yapıldı. Buna göre, havalandırma iki katına çıkarıldığında öğrencilerin yazılı testleri ve anlama düzeylerinde gelişme yaşandığı kaydedildi.

Sıcaklığın hafif bir şekilde düşürülmesi durumunda da (23,5 derece yerine 20 dereceye) performansta ilerleme görüldüğü belirtildi.

Fransa'da 2001 yılında ziyaret edilen 11 okuldan hiç birinin saat ve kişi başına 15 m3 düzenli hava yenileme koşullarına riayet etmediği ortaya çıktı. En yüksek değerin 10 m3 olduğu gözlendi.